Esilinastus : Neljapäev 1. veebruar

OoperL

Londoni Kuninglik Ooper: Rigoletto

The Royal Opera: Rigoletto

Vanusepiirang: L
Kategooria: Ooper
Kestus: 2 tundi 45 minutit

Etendus linastub itaalia keeles ja ingliskeelsete subtiitritega.

Giuseppe Verdi võimsat ja traagilist ooperit dirigeerib Alexander Joel. Peaosades on Dimitri Platanias, Lucy Crowe ja Michael Fabiano.

David McVicari lavastatud versioonis Londoni Kuninglikus Ooperis on peateemaks süütuse rikkumine.

Mantua hertsogi kojanarr Rigoletto naeruvääristab oma hertsogi ohvrit ning satub tema needuse alla. Kui hertsog võrgutab Rigoletto tütre Gilda, siis tundub, et needus toimib.

David McVicari lavastus toob välja Mantua õukonna julmuse. Pidulikult riietatud õukondlased osalevad orgiatel ja pidudel, saatjaks Verdi hingestatud muusika. Ooperis on mitmeid muusikalisi tipphetki, näiteks pulbitsev “La donna è mobile”, mil hertsog kiidab oma hoolimatust naiste osas; Gilda võimas duett Rigoletto ja hertsogiga, ning uhke kolmanda vaatuse kvartett, mis seob kõik hääled ühiseks võimsaks lõpptulemiks.

Giuseppe Verdi kirjutas 1855.a, et “Rigoletto” oli tema parim ooper. Ta pidi üle olema riigi tsensuurist, et seda lugu lavale tuua – tsensorid vaidlesid ebamoraalse valitseja kujutamise vastu – kuid ta vabastati süüdistustest, kui esietendust 1851.a. saatis suur edu. Järgmise 10 aasta jooksul etendati “Rigolettot” 250 korda ning see on jäänud üheks kõige populaarsemaks ooperiks.

Muusika: GIUSEPPE VERDI

Lavastaja: DAVID MCVICAR

Dirigent: ALEXANDER JOEL

Osades:

Rigoletto: DIMITRI PLATANIAS

Gilda: LUCY CROWE

Mantua hertsog: MICHAEL FABIANO